ZW
Aktualności
JAZDA W TERENIE
04.10.2017
W dniach 28-29.09.2017 r. żołnierze Oddziału doskonalili swoje umiejętności z techniki prowadzenia pojazdów specjalnych w trudnych warunkach terenowych.

   W trakcie dwudniowego kursu kierowcy zostali zapoznani z charakterystyką techniczną i możliwościami jezdnymi pojazdów specjalnych typu ISUZU D-MAX, QUAD ATV/UTV oraz motocykli crossowych.
   Szkolenie odbyło się pod profesjonalnym okiem instruktorów specjalizujących się w OFFROAD. Na szczególną uwagę zasługuje duże doświadczenie i umiejętności praktyczne instruktorów, które wynieśli z wieloletniego i aktywnego udziału we współzawodnictwie krajowym oraz międzynarodowym plasując się na czołowych pozycjach w rajdach terenowych takich jak: 4x4 SAFARI, BAJA, Rallye Dresden-Breslau czy DAKAR.
   Pierwszą i najliczniejszą grupę szkoleniową stanowili kierowcy pojazdów specjalnych typu Land Rover Defender oraz ISUZU D-Max. Zostali oni zapoznani z przeznaczeniem i zasadami działania urządzeń specjalistycznych zwiększających w znacznym stopniu mobilność pojazdu w terenie.

   W czasie zajęć nacisk kładziony był na doskonalenie umiejętności operowania skrzynią redukcyjną, napędem na 1 lub 2 osie (2x4 / 4x4) oraz centralną blokadą mechanizmu różnicowego w czasie pokonywania przeszkód terenowych. Kierowcy mogli również docenić zalety wyposażenia dodatkowego takiego jak wyciągarka czy lina kinetyczna, które jako jedyne gwarantowały wydostanie się z trudnego terenu.

   Pod okiem instruktorów: Krzysztofa Kretkiewicza, Maćka „Obi” Grzechowiaka oraz Nikodema Suzina żołnierze Wydziału Działań Specjalnych poznawali możliwości pojazdów typu quad, niejednokrotnie poddając je na pozór niemożliwym próbom.

   Podczas drugiego dnia zajęć żołnierze mieli również okazję zapoznania się z możliwościami quadów przygotowanych do startu w rajdach wyczynowych co pozwoliło na nabycie nowych umiejętności i poznania własnych granic.

    Osobną grupę stanowili żołnierze Oddziału mający na wyposażeniu motocykle szosowo terenowe KTM. Do dyspozycji szkolonych zostały przydzielone wyczynowe motocykle Enduro przeznaczone do szybkiego pokonywania przeszkód terenowych. Po krótkim omówieniu warunków bezpieczeństwa instruktor Piotr „Krasy” Krasuski, wielokrotny mistrz rajdów terenowych i crossowych, przeszedł do praktyki.

   Zgodnie z metodyką szkolenie rozpoczęło się od podstaw czyli od przyjmowania prawidłowej pozycji za kierownicą oraz odpowiedniego balansu ciałem. Po kilku wskazówkach grupa była gotowa do pierwszych prób pokonywania terenu.
   Dzięki profesjonalnemu podejściu i stopniowaniu poziomu trudności grupa szybko przeszła do nauki pokonywania przeszkód terenowych w postaci wzniesień, stromych zjazdów, rowów i trawersów. Ostatnim etapem szkolenia było wyznaczanie nowej trasy przejazdu w terenie trudnodostępnym pozbawionym dróg i ścieżek.
   W drugim dniu kursu zmaganiom żandarmów przyglądał się DAKAR-owy mistrz rajdów, członek ORLEN Team-u Kuba Przygoński, który udzielił wielu cennych rad uczestnikom szkolenia i docenił inicjatywę organizacji tego typu szkoleń.

 

 >ZAPRASZAMY DO FOTOGALERII<

Tekst: Sekcja Wychowawcza/ Foto: OSŻW