ZW
Aktualności
WYDZIAŁ DZIAŁAŃ SPECJALNYCH – WIZYTA „CZARNYCH PANTER” Z R.A.I.D.
25.09.2017
W dniach 11 - 23.09.2017 r. Wydział Działań Specjalnych OSŻW w Warszawie zorganizował i uczestniczył we wspólnym szkoleniu z funkcjonariuszami R.A.I.D.

   W dniach 11 - 23.09.2017 r. Wydział Działań Specjalnych OSŻW w Warszawie zorganizował i uczestniczył we wspólnym szkoleniu z funkcjonariuszami R.A.I.D. - jednej z najbardziej elitarnych i doświadczonych jednostek antyterrorystycznych działających na terytorium Francji.
 
    R.A.I.D. (Recherche d’Assistance d’Intervention et de Dissuasion de la Police Nationale) jest akronimem z języka francuskiego oznaczającym “rozpoznanie, wsparcie, interwencję, odstraszanie”. Jednostka jest „bronią” tak precyzyjną, że wykonuje najtrudniejsze zadania antyterrorystyczne i działa wyłącznie na polecenie Generalnej Dyrekcji Francuskiej Policji Państwowej na wniosek prefektów i szefów policji, którzy ponoszą całą odpowiedzialność za przebieg i skutki misji.
   Od momentu powstania R.A.I.D. działa w odpowiedzi na zróżnicowane spektrum najpoważniejszych zagrożeń ze strony ugrupowań terrorystycznych, zorganizowanych grup przestępczych i szczególnie niebezpiecznych przestępców. Jednostka w ubiegłym roku zatrzymała około 180 osób przygotowanych do przeprowadzenia ataku terrorystycznego na terytorium Republiki Francuskiej oraz rozwiązała 8 sytuacji zakładniczych. Na koncie operatorów jednostki są m.in.:
   - bezpośredni udział w likwidacji zagrożeń ze strony zamachowców m.in. po ostatnich atakach terrorystycznych przy stadionie Stade de France, na siedzibę czasopisma „Charlie Hebdo”, czy podczas koncertu w  teatrze „Bataclan”;
   - zatrzymania bojowników ISIS;
   - zatrzymania kilkudziesięciu członków ETA;
   - aresztowania przywódców FLNC.
   W trakcie wspólnego ćwiczenia operatorów z R.A.I.D. i Wydziału Działań Specjalnych przećwiczono przeprowadzanie akcji bezpośrednich, zarówno na terenach objętych konfliktem zbrojnym, jak również akcje kontrterrorystyczne w terenie przyjaznym. Podczas szkoleniowej wymiany doświadczeń do wykonywania zadań wykorzystywano m.in. platformy szturmowe będące na wyposażeniu WDS oraz wozy bojowe SANDCAT.
   Główny nacisk w trakcie szkolenia położono na torowanie przejść metodą wybuchową oraz sposobami mechanicznymi. W ramach wspólnych zajęć operatorzy z Oddziału Specjalnego ŻW w Warszawie doskonalili techniki szturmu na obiekty stałe podczas rozwiązywania sytuacji zakładniczych (w tym z wykorzystaniem technik linowych) oraz na obiekty ruchome w postaci środków komunikacji miejskiej.
   O wysokim poziomie wyszkolenia szturmanów z Wydziału Działań Specjalnych może świadczyć fakt, że Dowódca „Czarnych Panter” z R.A.I.D. przygotował i złożył w Ambasadzie Francji oficjalną notę w celu nawiązania długoterminowej współpracy i zaproszenia warszawskich żandarmów na wspólne szkolenie w ich kraju.
 

  
Foto: Adi, Lama, Musiał, Krajan  / Tekst: Rydzu