ZW
Aktualności
XXV MIĘDZYNARODOWY SALON PRZEMYSŁU OBRONNEGO KIELCE 2017
10.09.2017
Od 5 do 8 września odbyła się XXV edycja Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego (MSPO 2017 Kielce).

   Jak co roku podczas targów żołnierze Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie zaprezentowali wyposażenie i sprzęt będący na wyposażeniu jednostki i wykorzystywany na co dzień, do realizacji ustawowych zadań. Również i w trakcie wystawy zarówno sprzęt jak i żołnierze byli widoczni w czasie wykonywania zadań ochronnych wobec uprawionych osób, które licznie przybyły z całego świata na tegoroczną edycję wystawy.

   Kieleckie Targi Przemysłu Zbrojeniowego to jedno z najważniejszych wydarzeń  zbrojeniowych w Europie, które  przyciągają co roku kilkanaście tysięcy gości z całego świata.  Wśród nich oficjalne delegacje, które podlegają ochronie przez Żandarmerię Wojskową.  Tegoroczna wystawa to ponad 600 firm branży obronnej z 30 krajów świata. Targi honorowym patronatem objął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda. Z okazji 25-lecia targów 9 i 10 września odbyły się Dni Otwarte MSPO, pod hasłem „TYSIĄCLECIE ORĘŻA POLSKIEGO”.

   W uroczystym otwarciu targów dokonanym przez  Ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza uczestniczył Komendant Główny Żandarmerii Wojskowej gen. bryg. Tomasz Połuch oraz Komendant warszawskiego Oddziału Specjalnego płk Sławomir TĘCZA.

   W Hali B w centralnym miejscu widoczne było stanowisko Żandarmerii Wojskowej, a na nim imponująco prezentujący się sprzęt będący na wyposażeniu warszawskiego Oddziału Specjalnego. Z nowości można było zapoznać się z  SILO - Samochód Interwencyjny Lekko Opancerzony typu Sandcat w wersji platforma szturmowa, czterokołowy pojazd Interwencyjny typu QUAD Polaris RZR XP4 1000, Motocykl Interwencyjny KTM Adventure, a także broń i sprzęt będący na wyposażeniu Wydziału Ochrony i Wydziału Działań Specjalnych.

   Wzorem ubiegłego roku Oddział Specjalny był widoczny także w ekspozycji wydawnictwa SPECJAL OPS.  Na okładce „KOMPENDIUM SPECJAL OPS 2018”,  którego premiera odbyła się podczas targów, znajdują się  operatorzy Wydziału Działań Specjalnych.


Foto: Paweł, Sylwia Guzowska  / Tekst: Paweł