ZW
Aktualności
WPIS DO KSIĘGI PAMIĄTKOWEJ WOJSKA POLSKIEGO
14.08.2017
14 sierpnia 2017 roku Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej w Warszawie został wyróżniony wpisem do „Księgi Pamiątkowej Wojska Polskiego

   W dniu 14 sierpnia 2017 r. w ramach obchodów Święta Wojska Polskiego, ppłk Michał CICHOCKI na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego przed Grobem Nieznanego Żołnierza, odebrał z rąk Ministra Obrony Narodowej Dyplom Pamiątkowy z wyróżnieniem wpisania nazwy i osiągnieć Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie do "Księgi Honorowej Wojska Polskiego" za szczególne osiągnięcia w wykonywaniu zadań ochronnych na terenie kraju oraz poza granicami państwa.

   Ten wpis to ogromne wyróżnienie dla OSŻW w Warszawie, który wykazał się szczególnymi osiągnięciami w wykonywaniu zadań służbowych. Jest to jedna z najważniejszych i najbardziej cenionych form wyrażania uznania i druga taka w historii naszego Oddziału. Pierwsze takie wyróżnienie OSŻW otrzymał 1 sierpnia 2012 roku.

   W „Księdze” upamiętniane są czyny zasługujące na najwyższe uznanie, świadczące o szczególnej ofiarności i odwadze oraz najszczytniejszych dokonaniach żołnierzy w umacnianiu obronności Rzeczypospolitej Polskiej. Znajdujące się w „Księdze” wpisy ukazują dokonania żołnierzy różnych korpusów kadry zawodowej i rodzajów służby, upamiętniając zarówno zasługi bojowe, sukcesy w dowodzeniu i szkoleniu, jak i w pracy sztabowej, organizacyjnej oraz naukowo-badawczej. Znalazły w niej miejsce również czyny świadczące o wyjątkowej odwadze i poświęceniu wykazanym w obliczu zagrożenia. Szczególne miejsce zajmują wpisy dokumentujące czyny żołnierzy, którzy oddali życie w służbie Ojczyźnie.


   Wpisem do „Księgi Honorowej Wojska Polskiego” wyróżnione zostały również oddziały i instytucje wojskowe, które wykazały się szczególnymi osiągnięciami w wykonywaniu zadań służbowych, w tym szkoleniowych, na przestrzeni lat swojego istnienia.


   Księga Honorowa Wojska Polskiego” przechowywana jest w skarbnicy tradycji wojskowej – Muzeum Wojska Polskiego.


Foto: Natalia Trzeciak  / Tekst: Paweł