ZW
Aktualności
DOSKONALENIE TECHNIKI JAZDY
08.03.2017
W dniu 08.03.2017 r. zostało przeprowadzone szkolenie z kierowcami Wydziału Ochrony z zakresu doskonalenia technik kierowania pojazdem.

    Szkolenie rozpoczęło się na terenie obszaru treningowego Szkoły Jazdy od wprowadzenia w tematykę szkolenia i zapoznania z obiektem szkoleniowym.
   Uczestnicy zostali podzieleni na cztery 2 osobowe grupy, z których każdą opiekował się inny instruktor techniki jazdy, dysponujący samochodami szkoleniowymi różnych marek o zróżnicowanej mocy silników i różnymi układami napędowymi.Program szkolenia obejmował zapoznanie się i doskonalenie prawidłowych nawyków związanych z pozycją za kierownicą i ergonomią pracy kierowcy, głównych zasadach prawidłowej techniki jazdy oraz prawidłowym wykorzystaniu systemów bezpieczeństwa czynnego i biernego dostępnych we współczesnych pojazdach. Realizacja tego rodzaju szkolenia jest kontynuacją procesu doskonalenia kierowców, którzy zdobyte doświadczenie wykorzystują w czasie wykonywania zadań służbowych.

   W ramach obszaru treningowego, uczestniczący w szkoleniu korzystali z :
  • nawadnianej płyty poślizgowej najazdowej która jest wyposażona w jedyny
    w Polsce szarpak, umożliwiająca wprowadzenie pojazdu w poślizg o długości 100 x 20m;

  • płyty poślizgowej prostokątnej do ćwiczeń przy większych prędkościach;

  • płyty poślizgowej na wzniesieniu wykorzystuje wzniesienie 10 % stopnia nachylenia
    i jest wyposażona w aktywne kurtyny wodne. Pozwalała na ćwiczenie symulowania omijania przeszkody za wzniesieniem i hamowaniem w warunkach specjalnych;

  • nawadnianego okręgu poślizgowego o średnicy 60 m i nitki wynoszącej 20 metrów, pozwalała na ćwiczenie symulacji jazdy podsterowności i nad sterowności podczas pokonywania zakrętów.

 

 

Foto: Gokart / Tekst: Boro