ZW
Aktualności
WIOSENNY POLIGON W BEMOWIE PISKIM
25.03.2016
W dniach 14-23 marca 2016 r. na bazie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Bemowie Piskim odbyło się szkolenie poligonowe wydzielonych sił OSŻW w Warszawie.

    Głównym przedsięwzięciem realizowanym przez żołnierzy Wydziału Działań Specjalnych było intensywne szkolenie ogniowe z wykorzystaniem różnych rodzajów broni. Strzelania uwzględniające zmienność sytuacji taktycznych odbywały się w warunkach dziennych i nocnych. Dodatkowo operatorzy WDS-u ćwiczyli swoje umiejętności udzielania pomocy medycznej na polu walki według procedur Tactical Combat Casualty Care (TCCC) oraz ochrony VIP w systemie zamkniętym Close Personal Protection (CPP).


   Szkolenie Grupy Strzelców Wyborowych skupiało się przede wszystkim na prowadzeniu precyzyjnego ognia z wymuszonych postaw strzeleckich z użyciem w pełni regulowanych statywów do broni. W trakcie zajęć wykorzystywano również przystawki noktowizyjne i termowizyjne. Dodatkowo GSW ćwiczyła marsze długodystansowe oraz skryte podejście do wyznaczonego celu.


   Kolejnym zagadnieniem było doskonalenie techniki jazdy terenowej, obejmujące m.in.: jazdę dynamiczną po drodze szutrowej  i  na trawersach, podjazdy pod strome wzniesienia, pokonywanie grząskiego terenu oraz wykorzystanie wyciągarki i elementów asekuracyjnych. Ciekawym wyzwaniem dla kierowców było brodzenie pojazdami i jazda w kanałach wodnych na głębokości ok. 120 cm.
    Żołnierze Wydziału Ochrony przygotowujący się do zabezpieczenia ochronnego lipcowego szczytu NATO ćwiczyli przede wszystkim prowadzenie ognia w szyku ochronnym z broni krótkiej na wszystkich kierunkach symulowanego ataku na osobę ochranianą oraz ewakuację VIP-a do pojazdu lub innego miejsca bezpiecznego. Szkolenia strzeleckie oraz z taktyki działań ochronnych odbywały się zarówno w dzień, jak i w nocy. Dodatkowo prowadzone były zajęcia z udzielania pierwszej pomocy oraz z użyciem psa służbowego.


    Grupa Szkolenia Podstawowego, poza szkoleniem ogniowym, uczestniczyła w zajęciach SERE polegających m.in. na kilkudniowym bytowaniu w lesie i obejmujących takie zagadnienia, jak: organizacja bazy patrolowej, działanie grupy szturmowej w przypadku wykrycia przez przeciwnika, survival. Ponadto szkoleni ze wszystkich grup brali udział w marszu na orientację w urozmaiconym terenie, a pokonanie trasy przygotowanej przez żołnierzy i instruktorów GSW wymagało zarówno odpowiedniego przygotowania fizycznego, jak i bardzo dobrych umiejętności posługiwania się mapą.


    W dniu wolnym od szkolenia ogniowego i taktycznego żołnierze OSŻW mieli możliwość uczestniczenia w podróży historycznej po terenie województw warmińsko-mazurskiego i podlaskiego. Odwiedzili miejsca związane z historią oręża polskiego (Wizna, Strękowa Góra) oraz obiekty fortyfikacyjne w Giżycku, Gierłoży i Mamerkach.


Foto: Krajan, Szanti / Tekst: Krajan, Ryba