ZW
Aktualności
SZKOLENIE PIROTECHNIKÓW OSŻW W WARSZAWIE
18.11.2015
W dniu 18 listopada 2015 roku na poligonie wojskowym w m. Cybulice pirotechnicy i przewodnicy psów służbowych uczestniczyli w zajęciach z wykorzystaniem materiałów wybuchowych i środków zapalających.

  Pirotechnicy prowadząc zajęcia realizowali między innymi metody bezsprzętowej neutralizacji przedmiotów mogących stwarzać zagrożenie dla życia i zdrowia. Specjalistyczne szkolenia pirotechniczne na terenie poligonowym realizowane są od wielu lat w systemie kilku zajęć na przestrzeni każdych dwunastu miesięcy.
Pozwala to na pewne i gwarantowane działanie pirotechników i przewodników psów na terenie Instytucji Centralnych Ministerstwa Obrony Narodowej przy wsparciu innych podmiotów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo państwa.


  Zajęcia praktyczne przebiegały w trudnych warunkach pogodowych przy silnym wietrze i nieustającym deszczu co było prawdziwym wyzwaniem przede wszystkim dla psów, które wspierają pracę pirotechników.


  Umiejętności pirotechników są wykorzystywane również w czasie cyklicznych zajęć i ćwiczeń mających na celu przygotowanie personelu do czynności po wykryciu podejrzanych przedmiotów na zajmowanych obiektach.
Ostatnie prowadzone były 29 października br. w siedzibie Dowództwa Garnizonu Warszawa. Scenariusz zajęć zawierał zgłoszenie o podłożeniu i wykryciu w trakcie pożaru budynku niebezpiecznego przedmiotu - podejrzenie ładunku wybuchowego. Na miejsce zdarzenia skierowana została Grupa Pirotechniczna wyposażona m.in. w kombinezon podchodzeniowy, manipulator i inny sprzęt specjalistyczny niezbędny w takich sytuacjach. Po opanowaniu pożaru przez PSP, ewakuacji rannego pracownika DGW i upewnieniu się, iż w gmachu nie ma już ludzi, do pracy przystąpili pirotechnicy wraz z przewodnikiem psa do wykrywania zapachów materiałów wybuchowych.

  Tego rodzaju ćwiczenia mają na celu wypracowanie i doskonalenie procedur w ramach współdziałania Policji, Straży Pożarnej oraz Żandarmerii Wojskowej w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowych.

Tekst/Zdjęcia: Siemion